Sposób postępowania w związku z planowym przyjęciem do szpitala w Narodowym Instytucie Onkologii – informacja dla pacjenta
Szanowni pacjenci,
Uprzejmie prosimy o uważne zapoznanie się z zamieszczonymi poniżej zasadami bezpieczeństwa w związku z zaplanowaną u Państwa w najbliższym czasie hospitalizacją w Narodowym Instytucie Onkologii.
Na terenie Instytutu obowiązuje całkowity nakaz noszenia maseczek ochronnych oraz mycie i dezynfekcja rąk.
Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego pozwoli na zminimalizowanie ryzyka zachorowania na COVID-19.
ZALECENIA DLA PACJENTA
- Na 10 dni przed przyjęciem do szpitala, jeżeli to możliwe:
- unikanie wychodzenia z domu do miejsc publicznych, poruszania się środkami transportu zbiorowego,
- unikanie kontaktów interpersonalnych innych niż domowe,
- pozostawanie w minimum 7 dniowej (optymalnie 10 – dniowej) kwarantannie domowej wraz z domownikami,
- częste mycie i dezynfekcja rąk,
- obowiązek telefonicznego poinformowania szpitala o wystąpieniu objawów zakażenia (kaszel, gorączka, duszność, utrata węchu i smaku) lub ekspozycji na wirusa SARS-CoV-2 (koronawirusa),
- jeżeli pacjent przebywa w kwarantannie/izolacji planowana hospitalizacja nie odbędzie się, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym w celu ustalenia dalszego sposobu postępowania.
- Wykonanie testów w kierunku SARS-CoV-2 przed planowanym przyjęciem do szpitala.
- Narodowy Instytut Onkologii przed planowanym przyjęciem pacjentów do szpitala honoruje wyniki badań PCR (wymazów) wykonane w laboratoriach zewnętrznych.
- W dniu zaplanowanego przyjęcia do szpitala pacjenci powinni dostarczyć ujemny wynik badania PCR (wymazu) w kierunku SARS-CoV2 wykonanego maksymalnie 48 godzin wcześniej.
- Wykonanie testu w NIO-PIB
- Pacjenci zgłaszają się do wyznaczonego gabinetu pobrań w celu wykonania testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 (koronawirusa).
- Pacjenci zgłaszają się samodzielnie bez osób towarzyszących, (opiekunowie wchodzą tylko z osobami wymagającymi pomocy osób trzecich lub z osobami z ograniczeniami psychoruchowymi).
- Gabinet pobrań dla Pacjentów i osób niepełnosprawnych na wózkach, którzy mają pobierany wymaz w dniu przyjęcia – zlokalizowany jest w wejściu D – gabinet 127.
- Gabinet pobrań dla Pacjentów, którzy maja pobierany wymaz dobę lub dwie przed planowanym przyjęciem do szpitala – gabinet -1A boczne wejście do NIO przy Centrum Edukacyjno Konferencyjnym.
- W trakcie oczekiwania na wymaz przed gabinetem pobrań pacjenci zobowiązani są do stosowania ogólnie przyjętych zaleceń sanitarnych tj. noszenia maseczek oraz zachowania dystansu społecznego.
- Wyniki testów przed planowanym przyjęciem do szpitala:
- pacjenci, którzy mają wykonywany wymaz dobę lub dwie przed planowanym przyjęciem do szpitala dostają powiadomienie telefonicznie tylko w przypadku, gdy wynik testu jest pozytywny (dodatni). Pacjenci, którzy nie otrzymają telefonu mają wynik testu negatywny (ujemny) i zgłaszają się w dniu przyjęcia do Ruchu Chorych,
- pacjenci, którzy mają pobierany wymaz w dniu przyjęcia oczekują na wynik testu na terenie szpitala lub poza szpitalem z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego,
- informacja o wyniku testu pacjenta przekazywana jest telefonicznie przez lekarza dyżurnego z klinki, do której ma być przyjęty,
- po otrzymaniu negatywnego wyniku testu pacjenci zgłaszają się do Ruchu Chorych w celu przyjęcia na oddział,
- w trakcie oczekiwania na przyjęcie na oddział pacjenci zobowiązani są do stosowania ogólnie przyjętych zaleceń sanitarnych tj. noszenia maseczek oraz zachowania dystansu społecznego,
- tylko ujemny wynik testu warunkuje przyjęcie do szpitala na planowaną hospitalizację/ zabieg planowy. W przypadku braku możliwości zgłoszenia się na wykonanie badania w kierunku koronawirusa do Narodowego Instytutu Onkologii w wyznaczonym terminie niezbędne jest dostarczenie w dniu zaplanowanego przyjęcia do szpitala ujemnego wyniku badania PCR (wymazu) w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego maksymalnie 48 godzin wcześniej.
- w przypadku pozytywnego wyniku testu o dalszym postepowaniu decyduje lekarz prowadzący.
- Postępowanie po przyjęciu do szpitala na oddziale:
- pacjent przyjmowany do szpitala przynosi maskę bawełnianą wielorazowego użytku (po użyciu bawełniane maski należy przechowywać w zamkniętych foliowych woreczkach)
- lub jednorazowe maski chirurgiczne, jedna maska na każdy dzień planowanego pobytu (po użyciu maskę należy wyrzucić do kosza z czerwonym workiem)
- maska jest każdorazowo zakładana w sytuacji:
- przy opuszczaniu sali
- gdy w obrębie sali pacjent przebywa w mniejszej odległości niż 2 m od innej osoby
- gdy personel medyczny lub pomocniczy wchodzi na salę
- opuszczanie sali przez pacjenta w trakcie pobytu należy ograniczyć do niezbędnego minimum; wówczas pacjent myje ręce, zakłada maskę i dezynfekuje ręce przed opuszczeniem pomieszczenia oraz dezynfekuje ręce po powrocie do sali,
- w czasie pobytu obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin